Kojení, kojení, kojení – je to taková věda? Pár rad, jak podpořit kojení
O tom, že kojení je prospěšné nejen pro dítě, ale i pro matku není pochyb. Dítěti je zajištěn přirozený přísun výživy, matce se snižuje riziko některých onemocnění a vzájemně si oba budují bližší vztah. Asi každé z nastávajících matek proběhne v hlavě, byť jen nepatrná myšlenka a obava, zda zvládne svůj budoucí uzlíček štěstí vůbec nakrmit vlastním mateřským mlékem. Byť se jedná o tak přirozenou součást každé ženy, v současnosti schopnost kojit není tak samozřejmá, jako tomu bývalo kdysi. Možná je na vině dnešní uspěchaná doba, možná něco jiného. Kdo ví. Tím se však zabývat v tomto článku nebudeme a rovnou se vrhneme na pár tipů, které mohou inspirovat a rozkojit nejen prvorodičky. Sepsané informace jsou rady od profesionálních laktačních poradkyň, pediatra a jiných matek, které si prošli rozkojovacím obdobím.
Když to neteče – co s tím? Aneb jak se rozkojit
Není asi nic horšího než pohled novopečené matky na své malinkaté novorozeně, které se kroutí, ječí, brečí a trpí hladem. A vy se snažíte a snažíte. Dítě se také snaží sát, ale prsa ne a ne pustit kapku navíc. Co s tím?
Pravidelné přikládání
Nejdůležitějším krokem je pravidelně dítě přikládat. A to nejen, když má hlad, ale když se chce pomazlit nebo potřebuje uklidnit. Pravidelným přikládáním ideálně kůže na kůži a tulením se k dítěti podporujete tvorbu oxytocinu v těle, která má za následek tvorbu mléka. Nenechte se odradit, když dítě odmítá prso. Zkuste dítěti jezdit bradavkou z koutku do koutku. Pokud se i nadále odmítá přisát se, zkuste ho dát odkrkat a opět to zkuste. Pokud máte produkci mléka tak nízkou, že dítě naříká hladem, doplňte jeho výživu příkrmem. Ten je nutné podávat cévkou, abyste měla dítě stále na prsu. V praxi to vypadá tak, že dítě necháte přisát a následně mu přes koutek směrem k hornímu patru umístíte cévku a necháte ho takto pít. Postupem času díky zvyšující se laktaci, prodlužujte čas dítěte na prsu a čas s cévkou snižujete. Abyste stimulovali dítě k silnějšímu sátí, můžete průtok cévky čas od času snížit tím, že na ni uděláte několik "uzlíků" nebo stlačíte cévku nehty. Avšak musíte zkontrolovat, zda příkrm cévkou proteče a jeho nasátí není pro dítě až příliš vyčerpávající. To by způsobilo uspání dítěte a neukojení haldu. Cévku kupujte s označením CN 01. K dostání je i cévka pod podobným označením CV 01, jedná se o pupečníkovou cévku a je mnohem větší. Což by bylo nepohodlné jak Vám, tak dítěti. Navíc větší průtok mléka by nezpůsobil zvýšení laktace. Více se dočtete od zdroje mamila.sk.
Odstávání elektrickou odsávačkou
Nenechte se odradit od odsávání. Není totiž odsávačka, jako odsávačka. Na trhu najdete spoustu druhů, ale ne každý je ideální. Z doporučení laktačních poradkyň víme, že ruční odsávačky nejsou vhodné pro začátky. Nejen že je to pro Vás nepohodlné, bude Vás bolet ruka, ale hlavně se Vám nepodaří odsát tolik mléka, jako s elektrickou Proto doporučujeme sáhnout po elektrické variantě. Ale jsou zde dvě upozornění. Pokud chcete odsávat během kojení či večer, dejte si pozor na hlučnost odsávačky. Zároveň je důležité pečlivě prověřit sílu odsávání. Některé odsávačky mohou vyvinout nedostatečný tlak, čímž se Vám nepodaří odsát potřebné množství mléka.
Teplé obklady
Teplo může mít pozitivní vliv na kojení, protože teplo může pomoci uvolnit mléčné žlázy a zlepšit průtok mléka. Může také pomoci zmírnit bolest nebo napětí v prsou, které mohou být spojeny s kojením. Je však důležité si uvědomit, že každá žena má jinou citlivost na teplo a některé ženy mohou mít po teplém obkladu na prsou nepříjemné pocity. Můžete tedy zkusit prsa zahřívat fénem nebo přikládat na ně hřejivou dečku.
Dejte dítě odkrkat
Ačkoliv má dítě samo schopnost odkrkávání, tak je vhodné dítě pomoci a ulevit mu, aby se všechny vzduchové bubliny z břicha uvolnili a udělali prostor mateřskému mléku. Nemusíte dávat dítě odkrkat, když při kojení usne. Ale dost možná usnulo právě z důvodu bubliny. Můžete zkusit například v průběhu kojení dítě nechat odříhnout, aby se mu do žaludku vešlo více jídla a vy jste tak měla více volného času, kdy dítě není nevrlé z důvodu hladu. Některé děti jsou zdánlivě nekrkací, avšak krkají klidně až půl hodiny a déle po krmení. Inspiraci na odkrkávání můžete načerpat například u Evy Keidroňové
Homeopatika
Ideální na rozkojení jsou bez pochyb homeopatika. Dle odborníka se bere 5 kuliček ráno a večer. Nejdříve si vypláchnete ústa vodou a pak pod jazyk necháte tobolky rozpustit. Brát by se měli alespoň 2 měsíce, aby tvorbu mléka podpořili.
Kojící čaje
Několik žen nám potvrdilo, že jim při kojení významně pomáhaly právě kojící čaje. Varovaly rovněž, že ne každý kojící čaj má stejné účinky. Osvědčily se jim čaje od značky HIPP, a to konkrétně pytlíčkový a hlavně granulovaný. I když si u toho granulovaného člověk možná řekne, že toto rozhodně NE, tak my Vám říkáme rozhodně ANO. Nejenže dobře chutná, ale tvorbu mléka Vám po určitém čase zvýší. Čaj se připravuje ze dvou čajových lžiček granulí a pijí se dva šálky denně, ideálně ráno a odpoledne. Po obědě a v noci si můžete dopřát pytlíčkový kojící čaj či to proložit nějakým bylinkovým čajem.
Bylinkové čaje
Pokud jste příznivci bylinných čajů, máme pro Vás skvělou zprávu! Kopřiva, pískavice či maliník významně podporují tvorbu mléka. Vliv nejen na laktaci ale i prdíky dítěte mají i další bylinky jako například fenykl a kmín, které jsou již obsažené v námi doporučovaných kojících čajích. Další bylinky doporučuje například web ZdravíčkoBoskovice.cz. Tento web také upozorňuje na bylinky, které není vhodné pít během kojení.
Pitný režim
Autoři v knize Zdravé těhotenství udávají, že optimální množství neslazených a nealkoholických tekutin za den je mezi 35–45 ml na 1 kg hmotnosti. Je-li Vaše váha 70 kg, pak byste měla vypít cca 2,5 – 3 l. Postavte si tedy půllitry s vodou či čajem do kuchyně, k přebalovacímu pultu, na jídelní stůl, ke kojení. Zkrátka všude, kde se pohybujete nejčastěji, ať Vám tyto půllitry připomínají pravidelné pití. Po čase si na to zvyknete tak, že budete větší množství tekutin vyhledávat automaticky.
Bílkoviny a pravidelná pestrá strava – žádný hlad
Divíte se, že je Vaše dítě hladové, když vy sama jste jedla naposledy včera, a to už odbyla 3. hodina odpoledne? Máte výhodu toho, že jste tak unavená a zničená, že hlad necítíte. Ale věřte, že Vaše tělo hlad pociťuje, což ovlivňuje i tvorbu mléka. Takže sama jezte. A navíc vyváženě. Co to ale znamená, že? Dnes se na nás valí hromada informací o vyvážené stravě. Podle Davida Freje a jeho knihy Stravou proti zánětu a dle Tomáše Komprdy a Výživou ke zdraví bychom se měli zaměřit hlavně na kombinování jídel a přísun bílkovin (neboli proteinů). Dle autorů bychom měli snít 1 g na 1 kg hmotnosti a kojící ještě o 1/3 více. Pokud tedy vážíte 70 kg a kojíte, pak byste měla sníst cca 90 g bílkovin za den. Ale pozor, zase to nepřehánějte, čeho je moc, toho je příliš. Významnými zdroji bílkovin jsou např. hovězí a kuřecí maso, zvěřina, ryby, vejce, tvrdé sýry, tvaroh, ryby, ořechy. Záměrně neuvádíme ty potraviny, které mohou způsobit dítěti nepříjemnosti. Pro informace o obsahu bílkovin v potravině většinou stačí přečíst si etiketu od výrobce a máte přibližně jasno.
Padnoucí podprsenka či lambáda
Tento bod je důležitý nejen pro tvorbu mléka, ale také pro budoucí vzhled Vašich ňader. Proč? Protože v období těhotenství a kojení se prsa zásadně mění, jak tvarově, objemově, vzhledově i velikostně. A také protože pokud zanedbáte vhodné spodní prádlo můžete si způsobit, že Vaše prsa budou vytahaná, a ještě budete starým babčám závidět. Navíc nepohodlnou a škrtící podprsenkou můžete tlačit na mléčné žlázy a omezovat tak tvorbu a vylučování mléka. Nošení kojící podprsenky 24/7 příznivě podporuje laktaci. Proto jejímu výběru věnujte dostatečnou dobu, případně nás neváhejte telefonicky kontaktovat. Základem je, správná velikost, její materiál a aby byla prodyšná.
Vhodné polohy
Při výběru polohy platí jedno důležité pravidlo, a to aby poloha byla příjemná Vám i miminku. Zkuste několik poloh a najděte si tu, která je pro Vás ideální. Dávejte pozor na to, aby mezi Vámi a miminkem nebyla žádná překážka (například zavinovačka), aby bylo dítě ve Vaší těsné blízkosti, mělo tělo v ose (ucho, rameno, kyčle) a aby bylo přisáté k celému psu, nejen ke špičce. Více informací najdete v materiálech z nemocnice v Hořovicích.
Když prsa visí, jako psí uši
Několik prvorodiček nám potvrdilo, že si myslelo, že prsa při kojení mají být nateklá a tvrdá. Což bylo podle nich známkou toho, že mají mléko. Avšak prsa, která vědí kolik mléka produkovat, mají být měkká. Je normální, že se prsa mohou zvětšovat a stávat se těžšími před kojením nebo když se mléko hromadí v prsou. Pokud se však prsa stanou tvrdými nebo bolestivými, mohlo by to být známkou zánětu prsu nebo engorgement (nadměrného naplnění prsou mlékem).
Co dělat, když prsa po nebo při kojení bolí?
Co je opravdu důležité, tak je prevence. Překvapivě! O prsa je nutné v době kojení pečovat. Do této péče můžete zařadit následující. Vybrat vhodnou kojící podprsenku. Tu pravidelně prát v nějakém nedráždivém pracím prášku. Proto si pořiďte minimálně dvě, ať stíháte prát a sušit. Prsa mažte vždy po kojení – nejideálnější, nejlevnější a nejpřírodnější je zvolit olivový olej. Budete překvapení, jak Vám tato kuchyňská přísada významně pomůže. Bonus navíc je, že olivovým olejem můžete namazat i prdýlku vašeho miminka a opruzeniny se dítěti při správné hygieně vyhnou obloukem. Když prsa už opravdu bolí, tak pomůže klasický tvaroh. Vezměte vložku do podprsenky, na ni dejte lžičku až dvě tvarohu (ve vaničce i v kostce, množství tuku není podstatné) a vložte do podprsenky tvarohem na bradavky. Nechte takto prsa několik hodin mezi kojením relaxovat a máte nad zánětem vyhráno. Zásadní je, abyste prsa namazala tvarohem co nejdříve, jakmile začnou bolet, nečekejte na nic. Zbytek nepoužitého tvarohu pak snězte, ať si doplníte dávku bílkovin. V neposlední řadě se také zaměřte na správnou techniku při kojení. Pokud dítě je nesprávně přisáté, může to mít výrazný vliv na bolest prsou a její opakovaný návrat. Na správnou techniku kojení se můžete podívat na webu mamila.sk.
I když je mateřství mnohdy náročné, nezapomínejte být tolerantní, trpělivé a láskyplné matky. A pokud se snažíte zvýšit produkci mléka, nevzdávejte to!